Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: Texas UIL Area Contest

  1. #1
    Join Date
    Nov 1999
    Location
    .
    Posts
    122

    Default Texas UIL Area Contest

    Good Luck to all bands participating in the UIL Area Marching Contest tomorrow!

    Please post any results here!

    Area contests can be located here [url]http://www.uil.utexas.edu/music/area_contest_sites.html[/url]

    Just click on the link of which region you are interested in.

  2. #2
    Join Date
    Nov 1999
    Location
    San Antonio, Texas.
    Posts
    3,425

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    For anyone reading this, I will be at Area D at Round Rock Stadium representing Txbands.com

    Good luck to everyone tomorrow!!


    [font color="red" face="Comic Sans MS" size="2"]Danpod Valdres - Master of Timed Wit and Marmalade Creamcakes.
    The 2005 - 2006 Bands of America Forums Deathmatch Champion.
    Check out The Danpodcast at [url]http://www.txbands.com/podcast[/url] [/font]

  3. #3
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Duncanville, TX.
    Posts
    2,076

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    And I will be at the Area B contest in Carrollton handing out TxBands.com MeetMe cards.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Angleton, Texas
    Posts
    3,979

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    My prediction on who will advance to State from each Area (in alphabetical order):

    [b]Area A[/b]
    Bel Air HS
    Coronado HS
    Keller HS

    [b]Area B[/b]
    Haltom HS
    Hebron HS
    L.D. Bell HS
    Marcus HS
    Richland HS

    [b]Area C[/b]
    Berkner HS
    Coppell HS
    Duncanville HS
    Lake Highlands HS

    [b]Area D[/b]
    Cedar Park HS
    James Bowie-Austin HS
    Ronald Reagan HS
    Westlake HS
    Winston Churchill HS

    [b]Area E[/b]
    Clements HS
    Langham Creek HS
    Stephen F. Austin HS

    [b]Area F[/b]
    Brazoswood HS
    Clear Brook HS
    Pearland HS
    Spring HS
    The Woodlands HS

    [b]Area G[/b]
    Edinburg North HS
    Harlingen HS
    Lopez HS
    Sharyland HS
    United HS
    Victoria Memorial HS
    William H. Taft HS
    "One good thing about music, when it hits you, you feel no pain."

  5. #5

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    Come on Pearlanddddd!

  6. #6
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Spring, TX, USA.
    Posts
    367

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    So how many bands are in State Finals again? Jeeze there are a lot of good bands that are gonna make state...

  7. #7

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    Area C Finals order...

    Duncanville
    Berkner
    Naaman Forest
    Coppell
    South grand Prairie
    Rowlett
    Lake Highlands
    Desoto
    Richardson
    Sachse

    Thats Finals for ya... All i know is that Rowlett made 3rd

  8. #8
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bedford, Texas, USA.
    Posts
    237

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    Area B from what I heard was this:

    1.Richland
    2.LD Bell
    3.Marcus
    4.????

    Finals will be intresting...

  9. #9
    Join Date
    May 2003
    Location
    Keller, Texas, USA.
    Posts
    1,946

    Default RE: Texas UIL Area Contest

    in prelims it was:

    1. Marcus
    2. Bell
    3. Haltom
    4. Richland
    5. Hebron
    Fossil Ridge c/o 2004

    Harold Tate's Facebook profile

  10. #10
    Join Date
    Nov 1999
    Location
    .
    Posts
    122

    Default Areas B, C, D, F, and G Prelim Results

    Area B Prelim Results
    Marcus
    Bell
    Haltom
    Richland
    Hebron
    Plano East
    Summit
    Creekview
    Allen
    Newman Smith

    Area C Prelim Results
    Duncanville
    Berkner
    Naaman Forest
    Coppell
    South Grand Prairie
    Rowlett HS
    Lake Highlands
    DeSoto
    Richardson HS
    Sachse HS


    Area D 5A Finalists
    Akins
    Bowie
    Cedar Park
    Churchill
    Georgetown
    Leander
    Pflugerville
    Reagan
    Round Rock
    Westlake

    Area F Prelims

    Brazoswood
    Clear Brook
    Klein Oak
    Klein Forest
    Spring
    Pearland
    Woodlands
    Woodlands College Park
    Kingwood
    Clear Lake

    Area G prelims

    1. Harlingen
    2. Brownsville Lopez
    3. Sharyland
    4. Donna
    5. PSJA North
    6. SA Marshall
    7. SA Taft
    8. Harlingen South
    9. Brownsville Hanna
    10. SA O'Connor




Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •